dewalt_dpn64c_xj
DEWALT DPN64C-XJ roll nailer 32-64mm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
Features
  • Powerful roller nailer designed to handle 64mm ringed nails in the strongest material
  • Sequential trigger ensures precise nailer placement
  • Nail drum with metal rotating adjustment mechanism to handle nails of different sizes
  • 360° air outlet blows the released air away from you
  • Adjustable depth insertion makes it easy to adjust the depth of the nail in the wood
Key features according to our expert
  • Min. nail length: 32 mm
  • Max. nail length: 64 mm
  • Max. working pressure: 8,3 bar
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5902013950929
  • Supplier number: DEWALT DPN64C-XJ
Min. nail length
32 mm
Max. nail length
64 mm
Max. working pressure
8,3 bar
Height
270,0 mm
Uncertainty k 1 (vibration)
98 / 4
Pack quantity
Coil
Nail length
32-64 mm
Noise lpa / kpa, 1 s, d
91 / 4
Noise lwa / kwa, 1 s, d
98 / 4
Vibration emission value ah
4.8-8.3 bar
Wheel diameter
2,2 kg
Collation type
1,5
Max. cutting capacity at 45° [rounded profile]
2-2.5 mm
Noise lpa / kpa, 1s, d
85 / 4
Vibration
31,6
Max. cutting capacity at 45° [rectangular profile]
225,0 Nails
Weight
91 / 4
Integrated belt hook
Sequential
Width
118,0 mm